Wycieczka do Sandomierza


26 kwietnia br. uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawczyni p. Elżbiety Salwy i katechetki p. Doroty Bator oraz w asyście dwóch mam: p. Katarzyny Szpankowskiej i p. Renaty Pedryc zwiedzili Sandomierz.

O godz. 9.00 cała grupa spotkała się z przewodnikiem pod Bramą Opatowską i rozpoczął się "maraton" po Sandomierzu. Po obejrzeniu panoramy Sandomierza i Gór Pieprzowych z górującej na wysokość 33 m Bramy Opatowskiej uczniowie zeszli na 12 m pod płytę Rynku Sandomierza i przeszli pół kilometra Podziemną Trasą Turystyczną. W trakcie spaceru lochami przewodnik przybliżył uczniom historię Sandomierza i opowiedział legendę o Halinie Krępiance, która w XIII w. uratowała miasto przed najazdem tatarskim.

Kolejnym punktem zwiedzania była Zbrojownia, która okazała się hitem wycieczki. Można było w niej dotknąć każdego eksponatu, a nawet przebrać się za średniowiecznego rycerza lub damę dworu. Po szałowej zabawie w Zbrojowni uczniowie wyciszyli się zwiedzając Bazylikę Katedralną p. w. Narodzenia NMP. W katedrze uczniów najbardziej zainteresowały putta i kalendarz w formie cyklu obrazów z XVIII w. na których przedstawiono malarską wizję śmierci męczenników w każdym dniu roku. Po zakończeniu zwiedzania katedry większość starała się odszukać męczennika przypisanego do dnia swoich urodzin.

Czas wolny na posiłek około godz. 14 był dość krótki, bo przy nabrzeżu czekał na wycieczkowiczów statek "Maria". Rejs po Wiśle dostarczył uczniom kolejnych wrażeń. Lekki powiew wiatru w upalny dzień przynosił ochłodę, a pan przewodnik uzupełniał swoją opowieść o Sandomierzu wskazując kolejne mijane obiekty, jak Dom Długosza czy Collegium Gostynianum i sprawdzając równocześnie czy uczniowie utrwalili sobie takie pojęcia z dziedziny architektury jak np. gotyk, czy attyka.

Po zejściu ze statku uczniowie nieoczekiwanie odkryli plac zabaw dla dzieci. Nie mogli oprzeć się chęci porównania go z własnym placem zabaw przy szkole i zaczęło się bujanie, huśtanie i kołysanie. A wszystko to w imię naukowej pasji zgłębiania wiedzy poprzez doświadczenie, bo przecież prawie dorosłym szóstoklasistom nie przyszłoby do głowy bawić się na huśtawkach bez wyższej konieczności poświęcenia się dla nauki i szkoły.

Szaleństwa na placu zabaw nie pozbawiły uczniów sił do dalszego zwiedzania i wszyscy spacerkiem pokonali całą długość lessowego wąwozu Królowej Jadwigi, a następnie doszli do późnoromańskiego kościała św. Jakuba, gdzie po zwiedzaniu odmówili jedną cząstkę różańca i spotkali się z ojcem dominikaninem.

Na sam koniec wycieczki uczniowie odwiedzili Dworek Ojca Mateusza i Zamek Królewski. Na dziedzińcu zamkowym jeszcze raz utrwali sobie znajomość najbardziej charakterystycznych dla Sandomierza obiektów zabytkowych, oglądając odlane z brązu miniaturowe makiety Bramy Opatowskiej, Domu Długosza, Ratusza, Zespołu Klasztornego Kościoła Św. Jakuba i Zamku.

Uczestnicy wycieczki wracając do domu podziwiali rozkwitnięte drzewa w sadach pod Sandomierzem i już planowali powrót do Sandomierza tym razem w Góry Pieprzowe, gdzie w miesiącach letnich można podziwiać wiele gatunków dziko kwitnących róż. Niektórym marzył się też plan zdjęciowy do serialu Ojciec Mateusz i rola, chociażby statysty.

A do Sandomierza można się wybrać szybko na wirtualną wycieczkę. Zdjęcia z wycieczki i linki do stron o Sandomierzu czekają na kliknięcia.

http://www.e-sandomierz.pl
http://www.sandomierz.org
http://www.sandomierskie.com/
http://www.sandomierz.pl/
http://sandomierz.lovetotravel.pl/
http://www.sandomierz.opoka.org.pl/
http://raportysponsorowane.onet.pl/podroze/1620923,sandomierz.html
http://www.mapofpoland.pl