Chłopska Szkoła Biznesu

Na początku II semestru bieżącego roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do projektu "Edukacja ekonomiczna z wykorzystaniem gry symulacyjnej Chłopska Szkoła Biznesu". Podczas warsztatów zorganizowanych 4 lutego br. przez ŚCDN w Kielcach szkoła otrzymała jeden egzemplarz gry z Małopolskiego Instytutu Kultury i już następnego dnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w pierwszych rozgrywkach. W kolejnych tygodniach działania biznesowe odbywały się regularnie raz, a czasami i dwa razy w tygodniu, a swoich sił w grze próbowali po kolei uczniowie wszystkich klas z II poziomu edukacyjnego.

Ekonomiczna gra planszowa Chłopska Szkoła Biznesu powstała w oparciu o projekt edukacyjny pod tym samym tytułem realizowany przez Małopolski Instytut Kultury we współpracy z towarzystwem Miłośników Andrychowa w ramach programu mającego na celu rozwój oferty małopolskich muzeów przy jednoczesnym wykorzystaniu lokalnych tradycji i historii chłopów-przedsiębiorców z XVIII-wiecznego Andrychowa.

W klasycznej wersji gry zarówno w wariancie podstawowym jak i zaawansowanym, gracze występują w rolach historycznych przedsiębiorców z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Przeobrażając się w piekarzy, tkaczy i kowali podejmują produkcję chleba, płócien i bryk, i pomnażają majątek, którego wartość mierzona jest w złotych górskich. Najbardziej operatywni z rzemieślników po wymianie wyprodukowanych dóbr na targowisku mogą wybrać się na wyprawę handlową. Może to być wyprawa bliska do Krakowa, Warszawy i Lwowa, dalsza do Hamburga, Lubeki lub Amsterdamu lub bardzo daleka do Moskwy, Stambułu czy Barcelony.

Gra jest bardzo atrakcyjna, pozwala realizować cele nowej podstawy programowej, stwarza doskonałe warunki do kształtowania wśród uczniów postaw przedsiębiorczych i daje możliwość wprowadzenia na zajęciach podstawowych pojęć z zakresu ekonomii. Atuty gry wykorzystała p. Elżbieta Salwa opracowując innowację pedagogiczną "Staż w Chłopskiej Szkole Biznesu". Na zajęciach realizowanych od 4 kwietnia br. uczniowie klasy szóstej uczestniczący w innowacji poznali XVIII-wieczną historię chłopów z Andrychowa, zastanawiali się po co ludzie pracują i rozpoznawali ten problem wśród swoich rodzin, analizowali cechy osób przedsiębiorczych, zalety podejmowania współpracy, sztukę prowadzenia negocjacji, jak również zastanawiali się czym jest wydajność produkcji i na co ma wpływ.

W ramach realizowanego projektu uczniowie osiągający najwyższe zyski w szkolnych rozgrywkach Chłopskiej Szkoły Biznesu uczestniczyli 6 maja w I Świętokrzyskim Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu zorganizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowały dwie spółki handlowe w składzie: Marysia Adamiec i Adrian Pedryc oraz Emilka Kasprzycka i Piotrek Bator. Oba składy spisały się znakomicie dzięki czemu w rozgrywkach zespołowych szkoła zajęła I i II miejsce. W grze indywidualnej I miejsce zajął Piotrek Bator.

Zmagania turniejowe w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Lekcja ekonomii w Muzeum Zabawek