Staż w Chłopskiej Szkole Biznesu

14 czerwca br. uczniowie klasy szóstej realizujący autorską innowację pedagogiczną pani Elżbiety Salwy "Staż w Chłopskiej Szkole Biznesu" odwiedzili kielecki oddział Narodowego Banku Polskiego gdzie uczestniczyli we wspaniałej lekcji wiedzy ekonomicznej.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach "Staż w Chłopskiej Szkole Biznesu" zarabiają i pomnażają swój majątek w złotych górskich. Po kilku zajęciach padło ze strony ucznia żartobliwe pytanie, czy nie dałoby się zamienić złotych górskich na polskie złotówki. Wizyta w kieleckim oddziale NBP przybliżyła uczniom wiele spraw dotyczących pochodzenia i obrotu pieniędzmi.

Szkolni biznesmeni odwiedzili bank w asyście pani Elżbiety Salwy, Doroty Bator i mamy Ani Korus, pani Zofii Korus. Na początku uczniowie poznali pokrótce historię bankowości, historię pieniądza i system płatniczy. Każdy z uczniów mógł własnoręcznie przekonać się jak ciężka jest sztaba czystego złota o wartości przekraczającej 2 mln zł. Sztaba ważąca 12,5 kg zrobiła na uczniach spore wrażenie.

Uczniowie poznali też sposoby rozpoznawania autentyczności polskich banknotów, zapoznali się z liczarkami monet i banknotów oraz wybijali dla siebie pamiątkowe żetony. Dużą atrakcją była możliwość złamania szyfru bankowego sejfu. Udało się to Marysi Adamiec i Adrianowi Pedrycowi. Oboje mogli w nagrodę zabrać z sejfu jedną z przygotowanych na tę okoliczność nagród.

Jeszcze przed wycieczką uczniowie zostali uprzedzeni, że w trakcie zwiedzania wezmą udział w teście wiedzy ekonomicznej. Wzbudziło to nawet odruch niechęci, ale rzeczywistość okazała się nie taka straszna. Test był multimedialny, więc każdy z uczniów dostał pilota, który posłużył do udzielania odpowiedzi. Po każdym pytaniu pan prowadzący test prezentował odpowiedź prawidłową, a komputer na koniec całego zestawu wskazał osobę, która udzieliła najwięcej dobrych odpowiedzi. Zwycięzcą okazała się Karolina Kargul i to ona otrzymała pięknie wydaną książkę o historii polskich banknotów.

Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć jak od środka wygląda bankomat i podejmowali z niego pieniądze. Zostali poinformowani, na co zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą przestępców przy bankomacie.

Lekcja ekonomi wspaniale przygotowana i poprowadzona przez pracowników banku tak bardzo spodobała się uczniom, że bardzo niechętnie opuszczali budynek NBP przy Warszawskiej.

Po lekcji ekonomii uczniowie przeszli do Muzeum Zabawek i Zabawy na Plac Wolności, gdzie uczestniczyli tym razem w lekcji muzealnej "Historia gier planszowych". Lekcja była nagrodą za zajęcie I miejsca w I Świętokrzyskim Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu, która odbyła się 4 maja br.

Po prezentacji historii gier i różnych rodzajów kostek, w tym nawet stuściennej, uczniowie rozegrali w parach kilka partii "młynka" na wykonanej własnoręcznie planszy, wykorzystując zakrętki od napojów. Ten sposób konstrukcji gier z wykorzystaniem materiałów z recyklingu zostanie wykorzystany jeszcze wiele razy na zajęciach lekcyjnych.

Po lekcji muzealnej uczniowie nie potrafili odmówić sobie jeszcze meczu na dziedzińcu przed budynkiem muzeum i jak zawsze mieli wrażenie, że na wycieczce w przeciwieństwie do lekcji w szkole czas za szybko upływa.