Wieczornica

Wieczornica

28 listopada 2018 roku przeżyliśmy wspaniałą uroczystość – Wieczornicę Patriotyczną, która stała się już tradycją Szkoły Podstawowej w Goździe. Początkowo obchodziliśmy ją w kameralnym gronie, w murach naszej szkoły. W tym roku przeżyliśmy Wieczornicę w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. W ramach wieloletniej i bardzo owocnej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łącznej, właśnie w gmachu biblioteki świętowaliśmy to niezwykłe wydarzenie. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przeżywamy tylko raz w życiu. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy spędzić te chwile w towarzystwie osób, które naszą szkołę znają, lubią, pomagają i wspierają w codziennej pracy. Są naszymi przyjaciółmi. W gronie przybyłych gości byli radni gminy Łączna, mieszkańcy, rodzice i dziadkowie naszych uczniów, emerytowani pracownicy szkoły w Goździe. Nasza Wieczornica została zgłoszona do ogólnopolskich obchodów Setnej rocznicy odzyskania niepodległości i uzyskała pisemną zgodę na korzystanie z oficjalnego logo „niepodległej”, stając się elementem większej całości – wspólnego świętowania wszystkich Polek i Polaków. To nasza mała cegiełka będąca wyrazem postawy patriotycznej i miłości do naszej kochanej Ojczyzny.

Wieczornica miała formę koncertu. Chór szkolny, pod kierunkiem pana Grzegorza Jasińskiego, wykonał aż 14 pieśni patriotycznych, o bardzo różnym przekazie muzycznym. Były to zarówno utwory uroczyste i poważne, hołdujące polskim bohaterów, jak również wesołe, takie, które polskich żołnierzy bawiły, pomagały znosić trudy walki, zagrzewały do boju. Nie zabrakło utworów nawiązujących do naszej wiary i oddania w ręce Maryi – królowej Polski, naszej Ojczyzny, jak wzruszająca pieśń „Matko, o twarzy czarnej”, w wykonaniu solowym uczennicy Angeliki Rotszejn. Solowe partie wykonały także Roksana Borowiec – „Chusteczka i Kujawiak” i Wiktoria Pedrycz „Dziewczynka”. Każdy utwór poprzedzał opis, wprowadzający w tematykę pieśni, podający jej twórców, okoliczności i rok jej powstania. Każda pieśń nagradzana była przez publiczność gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami. Uczniowie nie żałowali sił i mimo tremy dali piękny popis swoich możliwości wokalnych. Dziękujemy bardzo wszystkim za te wspólnie spędzone chwile, za zaangażowanie i pomoc. Miejmy nadzieję, że za sto lat Ci, którzy po nas pozostaną też będą „Śpiewać dla Niepodległej”.

Skip to content