Procedury bezpieczeństwa w przedszkolu od 1 września 2020
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM
W GOŹDZIE W CZASIE PANDEMII COVID-19
Poniższe procedury bezpiecznego funkcjonowania Samorządowego Przedszkola w Goździe opracowano na podstawie Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (z póź. zm. z dnia 4 maja 2020r., z dnia 4 czerwca 2020r., z dnia 2 lipca 2020r., z dnia 25 sierpnia 2020r.).
Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia 1 września 2020r. do czasu ich odwołania i mogą być w razie potrzeb uaktualniane.
I. Organizacja pracy przedszkola:
- Dzieci będą przyjmowane i odbierane do/z przedszkola w godzinach zgodnie z aktualną deklaracją rodziców. Odstępstwo jest możliwe sporadycznie, tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Po tym czasie szatnia będzie dezynfekowana i wywietrzona. Poza tymi godzinami budynek będzie zamknięty.
- Do placówki przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów świadczących o infekcji (katar, kaszel, podwyższona temperatura – powyżej 37,5°C, widoczne osłabienie, ospałość, złe samopoczucie). Dzieci z alergią w przypadku widocznego zaostrzenia objawów (kaszel, katar), do przedszkola będą przyjmowane jedynie na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt, że objawy są następstwem alergii a nie niezależnej infekcji. W przypadku braku takiego zaświadczenia dziecko z widocznymi objawami chorobowymi nie zostanie przyjęte do przedszkola.
- Dzieci do/z przedszkola są przyprowadzanie/odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe. Rodzic/opiekun prawny odprowadza dziecko do drzwi wejściowych budynku, gdzie dziecko odbierane jest przez pracownika placówki. Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona dzieci przyprowadzanych do placówki ma obowiązek zakrycia nosa i ust oraz posiadania rękawiczek lub dezynfekcji rąk płynem znajdującym się przy wejściu do budynku.
- Najpóźniej w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka rodzic podaje pracownikowi podpisane oświadczenie (załącznik). W przypadku braku oświadczenia dziecko nie jest wpuszczane do placówki.
- Rodzice są zobowiązani powiadomić dyrektora lub nauczyciela pracującego w grupie, do której uczęszcza dziecko o wszelkich zmianach związanych z sytuacją chorobową rodziny określoną w oświadczeniu. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Pracownik wyznaczony do odbioru dzieci od rodziców dba o to, by dzieci z różnych grup w miarę możliwości nie stykały się ze sobą w szatni.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny min. 1,5m w przestrzeni wspólnej budynku w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci oraz ich rodziców z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi. W przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem/dziećmi przed budynkiem w odstępach również min. 1,5 m.
- Dzieci nie przynoszą do przedszkola zbędnych przedmiotów czy zabawek. Należy także sprawdzać czy dziecko nie chowa do kieszeni zabawek lub innych przedmiotów przed wyjściem z domu lub samochodu. Dziecko nie może również wynosić z budynku żadnych zabawek, prac plastycznych ani innych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci z niepełnosprawnościami.
- W szatni mogą znajdować się tylko niezbędne rzeczy na zmianę, zapakowane w woreczki foliowe ze strunowym zamknięciem, podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
- Ze względu na reżim sanitarny dziecko podczas pobytu w toalecie w miarę możliwości powinno być samodzielne, korzystać z ubikacji bez pomocy osoby dorosłej.
- W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego dziecko od rodzica objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie przyjmuje dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje nauczyciela o zaistniałej sytuacji.
- Opuszczając placówkę dziecko odprowadzane jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej czekającej przy drzwiach wejściowych przez pracownika.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi przy drzwiach wejściowych do budynku. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum (max. 2 osoby) liczbę osób upoważnionych do odbioru dziecka z przedszkola.
- Jeśli dziecko odbierane jest z placu zabaw rodzice czekają przy bramce wejściowej na plac.
- Po odebraniu dziecka rodzice wraz z dziećmi nie mogą przebywać na placu zabaw.
- Dziecko regularnie myje ręce wodą z mydłem: po wejściu do sali, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Sala przedszkolna jest wietrzona co najmniej raz na godzinę.
- Każda grupa przebywa w miarę możliwości w wyznaczonej i stałej sali z tymi samymi opiekunami.
- Z sali usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować (m.in. dywan, pluszowe zabawki).
- Dzieci będą przebywać na świeżym powietrzu przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany a część placu zabaw będzie wyłączona z użytkowania (m.in. piaskownica).
- Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą min. 1,5m.
II. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- W placówce codziennie odbywa się bieżąca dezynfekcja toalet oraz powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, powierzchni płaskich, włączników oraz blatów w salach i pomieszczeniach. Dezynfekowane pomieszczenia są systematycznie wietrzone, aby nie narażać dzieci na wdychanie oparów środków do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi oraz pozostali pracownicy zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej, m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy, przyłbice.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych umieszczone są plakaty z instrukcjami prawidłowego mycia rąk.
III. Gastronomia
- Przy organizacji żywienia w placówce obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycie i dezynfekcję stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Dla bezpieczeństwa korzystania z posiłków wprowadza się zmianowe ich wydawanie dla obu grup przedszkolnych. Każda grupa spożywa posiłki w swojej sali. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60ºC lub wyparzane.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz opiekunami.
IV. Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19 u dziecka
- W placówce wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, pracownik informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą. Dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy (w wyznaczonym pomieszczeniu) z zapewnieniem minimum 2m odległości od innych osób, a rodzice/opiekunowie prawni powiadamiani są przez dyrektora/nauczyciela/pracownika o zaistniałej sytuacji i proszeni o pilny odbiór dziecka.
- W przypadku braku kontaktu z rodzicem/prawnym opiekunem lub inną osobą podaną w oświadczeniu do szybkiej komunikacji dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika placówki, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego dziecka odbierają je z wyznaczonego do izolacji pomieszczenia i proszeni są o informację zwrotną dotyczącą zdrowia dziecka.
- Wskazany przez dyrektora pracownik w razie potrzeby informuje rodziców pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
V. Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19 u personelu placówki
- Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W przypadku wystąpienia u pracownika placówki będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia. Pracownik z objawami zakażenia kontaktuje się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji postępowania.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do przedszkola kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik. Następnie zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydane.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia
COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną. - Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.