Szkoła

List do Powstańca

List do Powstańca

W październiku bieżącego roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”. Jest to bardzo chlubna inicjatywa, polegająca na wysłaniu kart pocztowych, listów, laurek, do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Z naszej szkoły przesłano 15 takich korespondencji. Były to piękne kartki i wzruszające listy – podziękowania młodych Polaków dla tych, którzy dla wolnej Ojczyzny narażali swoje życie i zdrowie. Uczniowie samodzielnie wyszukiwali biogramów Powstańców na stronie internetowej, poznając ich zadania w walce, losy, osobiste tragedie, przeżycia. To wspaniała forma nauki historii, obiektywizmu, wdzięczności i empatii.

Obecny rok obchodów tak wspaniałej rocznicy stulecia odzyskania Niepodległości to wyjątkowy czas. Jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest podziękować tym bohaterom, którzy w dorosłe życie wkraczali z bronią w ręku. Dzisiaj są to seniorzy, którym każdy gest pamięci sprawia ogromną radość i chwyta za serce. Drodzy Powstańcy mogą być pewni, że o nich pamiętamy, tak jak pamiętamy o naszym Patronie Eugeniuszu Gedyminie Kaszyńskim „Nurcie” i wielu postaciach zasłużonych dla Ojczyzny. „Pokaż, że pamiętasz” – hasło akcji niech przyświeca wszystkim Polakom zawsze, nie tylko w chwilach podniosłych i uroczystych. Kart historii nigdy się nie zmieni, tragiczne polskie losy niech pozostaną w pamięci żyjących i będą przekazywane młodym pokoleniom dumnych Polaków.

Skip to content