Szkoła

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

„Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze
Tak twardzi, jak skała – Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!”

 

NARODOWY DZIEŃ
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Jest to, więc dzień – symbol. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku. Do tej pory nie wiadomo, gdzie pochowano ciała wielu z nich pomordowanych w okrutny sposób. Przez lata ciążyła na nich opinia „bandytów, antysemitów i złodziei”. Dziś jednak wiemy, że byli to ludzie szlachetni, wspaniali żołnierze, podporządkowani hierarchii i uznający dyscyplinę, oddani ojczyźnie i wierni do końca swoim ideałom. „Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą.” To motto Żołnierzy znienawidzonych przez komunistów ich oprawców, katów .

W tym dniu 01.03.2019 w naszej Szkole uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W klasach I- II i IV-VIII zostały przedstawione prezentacje multimedialne poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Młodzi widzowie w trakcie prezentacji zachowali szczególną ciszę i skupienie, rozumiejąc, iż stykają się z wciąż żywą i bolesną historią Polski. Prezentacje przygotowali uczniowie klasy ósmej naszej szkoły. Julia Chrzęszczyk, Julia Kwiatkowska przygotowały prezentacje dla klasy I – II. Borowiec Roksana dla klasy IV, Jakub Dulny, Smulczyńska Klaudia dla klas V-VIII. Prezentacja zakończyła się wysłuchaniem pieśni o Żołnierzach Wyklętych, które przygotowała i przedstawiła uczennica klasy ósmej Katarzyna Kasprzycka. Uczniowie stanęli na wysokości swojego zadania za co im bardzo dziękuje.

Joanna Kubalska – nauczyciel historii

 

Skip to content