Szkoła

Tydzień zmagań matematycznych

Tydzień zmagań matematycznych

Na boiskach katarskich piłkarze grają mecze piłki nożnej, a nasi uczniowie w drugim tygodniu grudnia zmagali się z zadaniami podczas meczów matematycznych.

13 grudnia w I etapie Meczów Matematycznych zmagały się dwie drużyny. Jedną byli uczniowie z klasy drugiej i trzeciej a drugą – uczniowie klas IV- VI. Uczniowie zadania rozwiązywali sprawnie i wyszli ze zmagań bardzo zadowoleni. Pozostaje tylko czekać na decyzję, czy dostaną się do drugiego etapu. Konkurs ten odbył się w ramach projektu Matematyczna Liga Mistrzów 2022/2023 realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Celem projektu jest inicjowanie działań służących odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych uczniów.

Dwa dni później 15 grudnia razem z nauczycielem matematyki trzech uczniów z  klasy ósmej: Paweł Skóra, Jan Ślusarczyk i Zuzanna Dulny udało się do I Liceum i. Juliusza Słowackiego w Skarżysku Kamiennej na III Mikołajkowy Mecz Matematyczny. W konkursie wzięło udział 19 drużyn z całego powiatu. Chociaż naszym zawodnikom nie udało się zająć podium, to i tak wyszli z konkursu uśmiechnięci. Twierdzili, że zadania były łatwe i że większość udało im się zrobić bardzo dobrze. Jednak konkurencja była duża, w końcu do zmagań przystąpili najlepsi matematycy z klas ósmych z różnych szkół. Nawet udało im się raz przyblokować pozostałe drużyny, które w wyniku tej blokady musiały już zakończyć rozwiązywanie zadań. Czas w budynku „Erbla” uczniowie spędzili nie tylko na zmaganiach matematycznych. Tamtejsi licealiści oprowadzali ich po szkole, pokazywali sale, bibliotekę, radiowęzeł, sklepik. Opowiadali o szkole i nauczycielach w samych superlatywach. Czekając na wyniki otrzymali słodki poczęstunek.

Konkursy matematyczne organizowane są  w celu popularyzacji matematyki oraz rozwijania zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, kształtowania umiejętności logicznego myślenia, a także budzenia nawyku dobrego współzawodnictwa.

Skip to content