Szkoła

Rocznica śmierci Patrona Szkoły

Rocznica śmierci Patrona Szkoły

24 marca 2023 roku mija 47 rocznica śmierci Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” – Patrona naszej szkoły. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na której uczniowie, wierszem, pieśnią, galowym strojem i godną postawą patriotyczną, uczcili pamięć tego Wielkiego Bohatera. Była to opowieść o człowieku, który zostawił ślad w dziejach naszej Ojczyzny, służąc jej, broniąc jej granic, a nawet składając dla niej największą ofiarę – swoje życie.

Eugeniusz Kaszyński przyszedł na świat 22 sierpnia 1909 r. w Łodzi. Jego losy to losy Żołnierza – tułacza. Po ogromnym poświęceniu dla naszego kraju, po zakończonych działaniach wojennych, niedoceniony, jak tysiące innych bohaterów, musiał uciekać z kraju. Przeżył życie z daleka od ukochanej Ojczyzny, za którą się bił. Nie miał  rodziny, bliskich, listownie dowiadywał się, co się dzieje w Polsce. Zamieszkał w Londynie, aby się utrzymać, ciężko pracował fizycznie. Zmarł w samotności 24 marca 1976 r. Zgodnie z jego wolą prochy zostały sprowadzone do Polski w 1993 r. i złożone przy kapliczce na Wykusie.

Nadanie imienia Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” naszej szkole, miało miejsce 8 czerwca1995 roku.

Mjr Eugeniusz Kaszyński został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

„Bądź patronem tej szkoły,
Co u podnóża Świętokrzyskich stoi Gór
Niech sosnowy wiecznie gra bór

 Tyś patron nasz,
Tyś patron nasz
W naszych sercach
Dom prawdziwy masz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content