Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy

W dniu 5 czerwca  klasy IV- VIII udały się na całodniową wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było rozbudzenie ciekawości uczniów oraz zapoznanie z częścią historii Polski i poznanie głównych zabytków w Warszawie.

Z samego rana, bo już o 6 wyruszyliśmy spod szkoły w Goździe. Niektórzy byli jeszcze śpiący, ale już przygotowani do drogi. Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy. Warszawa powitała nas piękną, słoneczną pogodą. Wyruszyliśmy na Plac Zamkowy, gdzie pod Kolumną Zygmunta czekał już na nas nasz przewodnik. Przewodnik z pasją i zaangażowaniem opowiadał o zabytkach, przy których zatrzymywaliśmy się po kolei. Najpierw oprowadził nas po placu, przy którym mieści się Zamek Królewski. Mogliśmy z zewnątrz obejrzeć ten piękny i okazały symbol polskich królów.

Stamtąd udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Kolumna Zygmunta i Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela. W kościele tym mieliśmy okazję zobaczyć wiele zabytków i symboli historii. Widzieliśmy tam m.in. epitafium upamiętniające żołnierzy wyklętych. Wiele z zabytków mieszczących się kiedyś w kościele nie przetrwało jednak bombardowania niemieckiego podczas II wojny światowej. Nasz spacer przedłużyliśmy w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam zobaczyliśmy Kościół p.w. Św. Anny, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas pobytu na tym Placu byliśmy świadkami zmiany warty. Wszystko odbywało się w atmosferze powagi i skupienia i całe wydarzenie miało charakter bardzo uroczysty.

Kolejnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewskie. Miejsce to nazywane jest „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Stanowi je letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, którą tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Znajdują się tam miejsca, gdzie można odpocząć, podziwiać przyrodę oraz europejską architekturę. Jest tu Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb ze świata starożytnego czy Teatr Królewski, jeden z niewielu oryginalnych XVIII-wiecznych dworskich teatrów czy malowniczo położony Amfiteatr.

Spacer po Łazienkach skończyliśmy już popołudniu. Wtedy udaliśmy się na obiad, a później pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy na samą górę na Taras Widokowy, gdzie mogliśmy oglądać panoramę miasta. Widok z takiej wysokości zapierał dech w piersiach.

Zmęczeni ale i zadowoleni z wrażeń wróciliśmy już wieczorem pod szkołę. Bo jak mówi polskie przysłowie: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”

Relację z wycieczki można obejrzeć na zdjęciach.

Skip to content