Akademia z okazji Wszystkich Świętych

„Boże mój,

oddalić się od Ciebie znaczy upaść,
wrócić do Ciebie znaczy powstać,
powstać w Tobie znaczy budować na skale.
Odejść od Ciebie znaczy umrzeć,
wrócić do Ciebie znaczy zmartwychwstać,
mieszkać w Tobie znaczy żyć.
(…)
Wiara pcha nas ku Tobie,
Nadzieja prowadzi do Ciebie,
Miłość jednoczy z Tobą. Amen”.
/”Szukać Cię znaczy kochać” św. Augustyn/

Słowa modlitwy św. Augustyna „Szukać Cię znaczy kochać ” były myślą przewodnią przedstawienia  zorganizowanego w naszej szkole w dniu 31 października przez uczniów z klas: II, IV,V,VI i VII. Nad techniczną i organizacyjną stroną przedstawienia czuwali nauczyciele: Dorota Bator i Agnieszka Chrząszcz.

Uczniowie  przebrani się za wybranych świętych ( Jan Paweł II, Stanisław Kostka)   i błogosławionych (Carlo Acutis) prezentowali krótki pokaz artystyczny w którym opowiadali o życiu i pracy duchowej swojego bohatera. Nasi aktorzy zagrali postacie świętych i błogosławionych, którzy przykładem swojego życia przypomnieli i zachęcili wszystkich oglądających do dążenia do doskonałości i osiągnięcia nieba. Splendoru tej akademii dodały piękne stroje przygotowane przez rodziców dzieci oraz piosenki i tańce występujących w tym przedstawieniu. Okazuje się, że aby zostać świętym nie trzeba dokonywać wielkich rzeczy, ale żyć zwyczajnie kochając Boga i ludzi oraz czyniąc wszystkim dobrze. Wbrew pozorom święci to nie nadludzcy bohaterowie, smutni i poważni od ciężaru życia, lecz normalni ludzie, którzy pomimo swoich problemów, byli bardzo radośni .

Na szczególną uwagę zasłużyła rodzina Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej stanęli po stronie prześladowanych Żydów i po ludzku ponieśli najsurowszą karę – śmierć przez rozstrzelanie. Jednak w perspektywie nadprzyrodzonej  okazali się zwycięzcami, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej w niej miłości bliźniego. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września    2023 r. w Markowej w miejscu ich męczeńskiej śmierci. Tym ciekawym występem nasi uczniowie wprowadzili wszystkich oglądających w klimat Świąt Wszystkich Świętych i w naukę Jezusa Chrystusa o wartościach  chrześcijańskich.