Szkoła

Setna rocznica odzyskania niepodległości

Setna rocznica odzyskania niepodległości

W dniu 9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole święto, do którego wszyscy Polacy przygotowywali się bardzo długo – setną rocznicę odzyskania niepodległości. Po dużej przerwie na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas IV – VIII, którzy wysłuchali wykładu zaproszonego gościa, pana Jerzego Frątczaka – wieloletniego dyrektora Zespołu Oświaty w Suchedniowie i pasjonata historii regionu świętokrzyskiego. Pan Jerzy przybliżył uczniom sylwetkę patrona naszej szkoły Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” i Jana Piwnika „Ponurego”, którzy zasłużyli się w czasie drugiej wojny światowej w walce z okupantem na terenie Gozdu i okolic. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała uroczyście hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Hymn 11.11”. Kolejnym punktem naszych obchodów był występ dzieci z przedszkola, które pięknie wykonały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, wspólnie wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? – Polak mały” czyli „Katechizm polskiego dziecka”. Przedszkolaki wyeksponowały także symbole narodowe: flagę i godło Polski, Syrenkę Warszawską, kokardy narodowe, stroje regionalne, najpiękniejsze polskie miasta. W dalszej części uroczystości uczniowie klas starszych przedstawili cztery punkty historii Polski jako kolejne stacje: „Niewola”, „Powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe”, „Pierwsza wojna światowa” i „Wolność” w akademii pod hasłem „Pociąg do Wolności”. Program artystyczny uświetniły utwory muzyczne: „Jak długo na Wawelu”, „Ojczyzno ma”, „Żeby Polska była Polską”, „My pierwsza brygada” przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu ucznia klasy VIII. Podniosłym akcentem było wspólne odśpiewanie „Roty”. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała za udział w szkolnych obchodach tego wyjątkowego święta narodowego, dzieci ofiarowały kwiaty panu Jerzemu Frątczakowi, wyrażając wdzięczność za niezwykłą lekcję historii. Uroczystość 9 listopada to najważniejszy punkt obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. To moment najważniejszy i bardzo uroczysty, choć to nie koniec naszych działań upamiętniających tą wyjątkową, historyczną chwilę. Polska to nasz ukochany dom, o który wszyscy musimy dbać każdego dnia w myśl hasła „Miłość do Ojczyzny masz w swoim sercu”…

« z 2 »
Skip to content