Akcja patriotyczna „Szkoła pamięta”

Akcja patriotyczna „Szkoła pamięta”

W październiku bieżącego roku nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia historyczne.

Pomnik na Występie

W dniu 23 października uczniowie klas VI i VII udali się pod opieką nauczyciela na rajd pieszy na Występę, gdzie znajduje się pomniki z napisem: „1863 1933”. Powstańcowi 1863 roku Bohaterowi „Ech leśnych” St. Żeromskiego – Obywatele wolnej Polski”. Jest to miejsce pamięci bliskie sercu naszej szkoły ze względu na niedalekie położenie, ale również bardzo ciekawą historię, którą w sobie chowa. Mogiła kryje prochy rosyjskiego oficera, który podczas zrywu narodowego w 1863 roku przekonał się o słuszności racji Polaków i ich walki o niepodległość. Walczył od tej pory ramię w ramię z powstańcami przeciw Moskalom. Został stracony przez sąd polowy. Stefan Żeromski w „Echach leśnych” wykorzystał tę historię, nadając bohaterowi imię Jan Rozłucki ps. Rymwid. Życzeniem Jana Rozłuckiego, przed rozstrzelaniem było, aby jego syn Piotr ”był wychowany jako Polak, taki sam jak ja” i „żeby pracował dla swej ojczyzny i żeby, jeśli zajdzie potrzeba, umierał dla niej bez jednego drgnienia strachu, bez jednego westchnienia żalu, tak samo jak ja”….Czy są piękniejsze słowa o miłości do Ojczyzny?

Wojskowy Cmentarz Żołnierzy Polskich

W dniu 25 października uczniowie klas I – III pod opieką wychowawców pojechali na wycieczkę na cmentarz parafialny w Łącznej. Na grobach żołnierskich z powagą, dumą i wdzięcznością mali patrioci złożyli wiązanki i zapalili świece. Są to zbiorowe mogiły, w których spoczywają prochy żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w obronie Ojczyzny, na terenie Łącznej, we wrześniu 1939 roku. Uczniowie odwiedzili również grób Olgi Maj, nauczycielki z Sosnowca, która wraz z innymi zginęła podczas bombardowania pociągu na stacji kolejowej w Łącznej w 1939 roku. Nie zapomniano o grobach nauczycieli Szkoły Podstawowej w Goździe. Podczas chwili zadumy i modlitwy, uczniowie i wychowawcy wspominali pedagogów naszej szkoły, którzy choć odeszli, pozostają w naszej pamięci….

„BohaterON – włącz historię – pokaż, że pamiętasz”

W ciągu całego miesiąca chętni uczniowie wszystkich klas pisali listy i laurki do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”. Wystawa przygotowanych prac odbyła się w dniu 25 października. Najładniejsze listy zostały nagrodzone. Wszystkie prace wysłano w dniu 30 października na adres Fundacji SENSORIA, która jest organizatorem akcji i przekazuje listy bezpośrednio do Powstańców.

Szkolny Konkurs na najpiękniejszy list do Uczestnika Powstania Warszawskiego

Uczniowie nagrodzeni w Szkolnym Konkursie na najpiękniejszy list do Uczestnika Powstania Warszawskiego:

I miejsce – Kacper Dulęba, klasa VIII

II miejsce – Angelika Rotszejn, klasa VIII

III miejsce – Paulina Cieślik, klasa V

Wyróżnienie – Krystian Gołębiowski, klasa VII.

Wszyscy uczniowie oraz dzieci z grup przedszkolnych „Sówki” i „Kukułki” z naszego Przedszkola za piękne, klasowe laurki otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

„A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym co służą Ojczyźnie”
Jan Kochanowski

Skip to content