Wycieczka do Sandomierza

Wycieczka do Sandomierza

20 października w środę uczniowie klas czwartej, piątej, siódmej i ósmej odwiedzili Sandomierz.

Od początku pogoda była nam przychylna, chociaż lekki wiatr próbował pokrzyżować nam plany. Z samego rana wyruszyliśmy spod szkoły. Humory dopisywały i podróż minęła bardzo szybko. Na miejscu spotkaliśmy się z panią przewodnik, która towarzyszyła nam do końca wycieczki. Najpierw wyruszyliśmy pod Bramę Opatowską. Jest to główny zabytek Sandomierza, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Uczniowie udali się na sam szczyt bramy i podziwiali widoki na całe miasto.

Potem udaliśmy się do podziemi Sandomierza. Trasa powstała przez połączenie wydrążonych w miękkim lessie piwnic i korytarzy, które służyły jako magazyny dla towarów tj. śledzi, soli, wina. Wyrobiska były również schronieniem dla ludności w czasie wojny – ułatwiały ucieczkę za miasto lub zapewniały tymczasową kryjówkę. O roli podziemi sanomierskich opowiada piękna legenda o Halinie Krępiance, która uratowała gród podczas najazdu Tatarów. Legendę tę i wiele innych usłyszeliśmy od pani przewodnik.

Stamtąd wyruszyliśmy do Zbrojowni. Zbrojownia rycerska w Sandomierzu – to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc miasta. Można tu zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Wielu uczniów przymierzało zbroje.

Na koniec poprzez przepięknie ubarwione przez jesień wąwozy udaliśmy się nad Wisłę. Tam popłynęliśmy statkiem. Widoki były niesamowite. Z pokładu statku podziwiać można piękną panoramę miasta oraz Gór Pieprzowych.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Co prawda nie spotkaliśmy sławnego Ojca Mateusza, ale z całą pewnością każdemu możemy polecić odwiedzenie tego pięknego miasta.

Skip to content