Wieczornica Patriotyczna

„Kiedy myślę Ojczyzna, szukam drogi biegnącej w nas” – pod takim hasłem, 29 listopada 2022 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łącznej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Szkoły Podstawowej imienia Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” w Goździe. Na uroczystość przybyli członkowie Stowarzyszenia Hubalczycy 1939 – 1940, Radni Gminy Łączna, Klub Seniora, Dyskusyjny Klub Książki, mieszkańcy Gminy Łączna, społeczność naszej szkoły: uczniowie wraz rodzicami i dziadkami, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły. Chór wykonał 13 pieśni patriotycznych z różnych okresów historii, każda z nich opatrzona była wstępem, zawierającym datę powstania, okoliczności, twórców. Gościnnie swój talent zaprezentowali dwaj uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu. Koncert był bardzo wzniosły i wzruszający. Uczniowie z powagą i oddaniem wykonali utwory, zgromadzeni goście z łezką w oku wsłuchali się w te piękne melodie. Nie dziwiły owacje na stojąco, po zakończonym koncercie.

Pieśni patriotyczne mają ogromne znaczenie dla każdego Polaka. Pochodzące z różnych okresów dziejowych, z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, wiarę w przetrwanie. Pieśni i piosenki śpiewane na co dzień urozmaicały okopowe, obozowe czy partyzanckie życie. Ich wspólne wykonywanie zwiększało siłę oddziaływania. Piosenki zagrzewały do walki, podtrzymywały nadzieję na odzyskanie wolności.  Teksty utworów przypominają niełatwą historię Polaków, nasze upadki i szumne, bohaterskie wzloty. Znajdziemy akty od strzelistej prośby do Boga o zmiłowanie, aż po teksty obłaskawiające śmierć w czasie pełnienia żołnierskiej służby. Ich bohaterem jest szarmancki ułan albo zwykły, szary piechur. Pieśni niosły nadzieję i wiarę w cuda. Były hymnem, modlitwą, ukojeniem. Wszystkie łączy jedno: jest w nich Polska, nasza Ojczyzna. Ona jest w nas, a my w niej…