Blue Monday

Blue Monday

Blue Monday – temin ten oznacza z języka angielskiego smutny, przygnębiający poniedziałek. Został wprowadzony w 2005 roku przez brytyjskiego psychologa Cliff’a Arnall. Wyznaczył on datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego. Wzór ten uwzględniał czynniki pogody (krótki dzień i  niskie nasłonecznienie), czynniki psychologiczne (nasze postanowienia noworoczne nie zostały dotrzymane) i ekonomiczne (minął czas związany z Bożym Narodzeniem i ludzie mają mniej pieniędzy). Wszystko to sprawiło, że trzeci poniedziałek stycznia uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Jedni w to wierzą, drudzy mówią że wszystko zależy od naszego nastawienia.

O tym, że poniedziałek bywa trudny, przekonał się chyba każdy z nas!

Kolor niebieski kojarzony jest z melancholią i smutkiem. Sformułowanie I feel blue tłumaczone jest jako „jestem smutny, przygnębiony, bez energii”.

W związku z tym uczniowie naszej szkoły przyszli do szkoły 16 stycznia poubierani na kolor niebieski. Kolor ten widać było na korytarzach i w salach lekcyjnych. Jednak taki nastrój melancholijny i depresyjny nie sprzyja funkcjonowaniu naszych uczniów, już kolejnego dnia postanowiliśmy pozbyć się Blue Monday i przegonić go na dobre (chociaż na rok). We wtorek już uczniowie przyszli do szkoły poubierani na kolorowo i trudno było znaleźć kolor niebieski wśród nich tego dnia. Pomimo tego, że obchodziliśmy ze wszystkimi Blue Monday, to nie chcemy czuć się przygnębieni już nigdy więcej.

Blue Monday żegnaj na kolejny rok!

Skip to content