Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

4 maja 2023 roku pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Goździe wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Scenariusz tego wydarzenia przybliżył społeczności szkolnej tło historyczne oraz okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej) ustawie zasadniczej. Teksty źródłowe, wspomnienia świadków, piękna, wzruszająca poezja jak również pieśni patriotyczne sprawiły, iż program zaprezentowany przez uczniów spotkał się z bardzo ciepłą reakcją publiczności.

To kolejna uroczystość o charakterze patriotycznym i narodowym w naszej szkole. Samo święto zostało ustanowione przez Sejm Wielki już 5 maja 1791 roku i było obchodzone do upadku Rzeczypospolitej w 1795r. Zaborcy zabronili celebrowania tego święta. Ponownie świętowano 3 maja po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W okresie PRL – u, zostało zniesione. Przywrócił je dopiero sejm w 1990 r. i weszło ono na stałe do kalendarza obchodów świąt narodowych – również w naszej szkole.

Skip to content