Szkoła

Informacja dla nauczycieli, uczniów i rodziców na temat kształcenia na odległość

INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI ,UCZNIÓW I RODZICÓW
NA TEMAT KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ Z UWZGLĘDNIENIEM HIGIENY PRACY
UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ORAZ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA  W SIECI

 

Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej będziemy kontynuować naukę zdalnie. W dalszym ciągu  będziemy usprawniać działania związane z organizacją zdalnego nauczania. Nadal prosimy o śledzenie wiadomości zamieszczanych na stronie internetowej szkoły oraz odbieranie informacji  przekazywanych  bezpośrednio przez nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie regulujące organizację zajęć edukacyjnych na odległość.

Podczas kształcenia na odległość należy pamiętać aby bezpiecznie korzystać z dostępu do Internetu. Poniższe zasady są tylko wskazówkami, jak zachowywać się w sieci, aby być bezpiecznym:

 1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
 2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu itp.
 3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią.
 4. Nie odpowiadaj na wulgarne i niepokojące wiadomości.
 5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie.
 6. Internet to skarbnica wiedzy ale pamiętaj , że nie wszystkie informacje , które w nim znajdziesz są prawdziwe.
 7. Szanuj prawo własności w Sieci.
 8. Szanuj innych użytkowników Internetu.
 9. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne.
 10. Uważaj na e-maile otrzymywane od nieznanych Ci osób.
 11. Pamiętaj , że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu.
 12. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach , które Cię niepokoją.
 13. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie , skonsultuj to z rodzicami.
 14. Koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze.

Podczas kształcenia na odległość należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie nauki z  komputerem bądź urządzeniem mobilnym. Poniższe  zasady  mają  wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zadbaj o to, aby:

 • plecy były wygodnie oparte
 • blat biurka znajdował się na takiej wysokości, aby oparte o niego przedramiona tworzyły względem ramion kąt 90° (Pamiętaj o wygodnym ułożeniu nadgarstków, które nie powinny być uniesione czy nienaturalnie wykrzywione);
 • krzesło pozwalało ci na wygodne oparcie stóp o podłogę i utrzymanie kąta 90° pomiędzy łydkami a udami;
 • górna krawędź monitora znajdowała się na poziomie twojego wzroku;
 • monitor był oddalony od ciebie na odległość wyciągniętej ręki (Wielkość wyświetlanych elementów powinna pozwalać na łatwe odczytanie. Jeżeli przy korzystaniu z komputera wytężasz wzrok, możesz zmienić ustawienia monitora lub zapytać okulistę, czy nie przydałyby ci się okulary);
 • światło padało z boku, aby zminimalizować odblaski na monitorze.

Równie ważne jak dobra organizacja stanowiska komputerowego są częste przerwy w siedzeniu. Aby uniknąć bólów kręgosłupa, jak najczęściej wstawaj lub chociaż przeciągaj się na krześle. W czasie przerw wykonuj ćwiczenia rozciągające pleców, szyi i ramion.

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor często prowadzi do zmęczenia wzroku i wysychania oczu. Co jakiś czas odwracaj wzrok i patrz w dal przez 20 sekund, aby twoje oczy zdążyły odpocząć. Pamiętaj o częstym mruganiu.

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Należy pamiętać o kilku zasadach według, których dziecko będzie mogło prawidłowo uczyć się w domu:

 • wspólne ustalenie  harmonogramu dnia, w którym należy określić czas i rodzaj zajęć.
 • podczas czasu przeznaczonego na naukę, zatroszczyć  się, by nie docierały odgłosy
 • telewizora, radia czy rozmowy telefonicznej.
 • zadbanie, by na stoliku czy biurku znajdowały się tylko niezbędne do nauki materiały i przybory.
 • zorganizowanie czasu tak, aby zrobić w danym dniu wszystko, co związane ze szkołą,
 • nauką i mieć także czas dla siebie
 • wskazane jest by dziecko pracowało codziennie aby zapobiec nawarstwianiu materiału.

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Zainteresowanie  rodziców tym czego ciekawego dziecko  się nauczyło jest bardzo istotne, przez to zachowujemy odpowiedzialność i decyzyjność w kontrolowaniu nauki w domu.

Jeśli rodzic będzie chwalić za postępy – wtedy dziecko będzie czuło satysfakcję z własnych osiągnięć i chętniej będzie pogłębiało wiedzę. Dostrzeganie sukcesów jest bardzo istotne – zmiana na lepsze utrwala się, jeśli jest dostrzeżona i doceniona.

Organizacja czasu wolnego dziecka ma bardzo duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Bez pomocy rodziców we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, dziecko szybko się zniechęci, gdyż nie poradzi sobie z organizacją czasu. Rodzice powinni zwrócić uwagę na racjonalny podział czasu, którego część należy przeznaczyć na odrabianie lekcji i naukę, następną na ruch, zabawę, wypoczynek i inne zajęcia dowolne, związane z zainteresowaniami dziecka.

Co jeszcze rodzice mogą zrobić, aby pozytywnie wpływać na motywację dzieci?

 • stawiać racjonalne wymagania – aspiracje rodziców wobec dzieci powinny być odpowiednie do ich możliwości, predyspozycji i uzdolnień;
 • pomagać dziecku w nauce – zachęcając dzieci do samodzielnego rozwiązywania problemów oraz pomagać mu, kiedy sobie nie radzi. Nie odrabiać za dziecko prac domowych;
 • dbać o dobry kontakt z dzieckiem – jeśli rodzic wie w czym tkwi kłopot dziecka, będzie mógł mu pomóc.

Informacja dla nauczycieli:

Przypominam, że tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje .

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma www.epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty dla ósmoklasistów.  

Nowa Era na  portalu dlanauczyciela.pl zamieściła  specjalną sekcję NAUKA ZDALNA, w której sukcesywnie umieszczać będzie dodatkowe materiały.

Zachęcamy  do skorzystania z dostępnych stron internetowych, rekomendowanych przez MEN, na których znajdują się materiały i wskazówki do pracy zdalnej z uczniami. Można tam znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

 

Skip to content